ADRA UN EIROPAS BĒGĻU KRĪZE

Nu jau ilgāku laiku visu Eiropu ik pa brīdim pāršalc ziņas par bēgļiem, kas atkal ieradušies Eiropā. Īpaši uz 2015./2016. gada nogali jaunumi par bēgļiem no Sīrijas un Afganistānas aizņēma lielāko daļu ziņu kanālu laika, žurnālu galvenās slejas, masu mediju un arī sociālo tīklu publikācijas.

Šādu situāciju Eiropa vēl nav pieredzējusi. Televīzijā un interneta vidē atspoguļotie video, kā masu masas ar cilvēkiem vienkārši ierodas Eiropā ir kas neredzēts. Tāpat skati ar cilvēkiem mazās laivās, ierodoties uz Eiropu, arīdzan kļuvuši par gandrīz ikdienas realitāti.

Tomēr lielākā daļa bēgļu savu patvērumu meklē kaimiņvalstīts, lai cik ļoti liktos, ka viņi visi nāk uz Eiropu, tas ir maldīgs uzskats. 95% no bēgļiem atraduši mājvietu Jordānijā, Ēģiptē, Libāna, Turcija, Irākā. Kopš 2011. gada konflikta sākuma, saskaņā ar šī gada statistiku, 4.7 miljoni sīrieši ir aizbēguši uz kaimiņvalstīm, vismaz puse no tiem ir bērni. Libānā katrs piektais cilvēks ir bēglis no Sīrijas, Jordānijā katrs 13 cilvēks ir bēglis no Sīrijas. Gandrīz viens miljons sīriešu ir pieteikušies oficiāla patvēruma meklētāja statusam Eiropā. Apmēram 13,5 miljoni vēl ir Sīrijā un viņiem ir nepieciešama palīdzība. Katrs piektais sīrietis ir bēglis.

Šajā krīzes situācijā ADRA nevarēja palikt malā un noraudzīties uz notiekošo. Vairāki ADRA biroji Eiropā aktīvi un nekavējoties iesaistījās pirmās palīdzības sniegšanā cilvēkiem, kas šķērsoja Eiropas robežas, lai atrastu drošāku ikdienu un labāku dzīvi.

ADRA Slovēnija, Serbija, Ungārija, Maķedonija, Grieķija – visas šīs minētās valstis, kā arī citas, ir iesaistījušās sniedzot emocionālu, materiālu un fizisku atbalstu bēgļiem un citām nevalstiskām organizācijām, kas arīdzan iesaistījušās Eiropas bēgļu krīzes atvieglošanas darbā. Tā ADRA Ungārija sadarbojusies ar Sarkano Krustu, sagaidot bēgļus Dobova (Slovēnija) un sniedzot tiem ūdeni, pārtiku, nepieciešamo apģērbu u.c. Arī ADRA Latvija no ziedotājiem saņemtos finansiālos ziedojumus tālāk nosūtījusi ADRA Austria darbībai un atbalstam bēgļu krīzes atvieglošanas darbam. 

ADRA Serbija to pašu darījusi Presevo, kā arī vēl daudz vairāk – uzstādījuši telefona uzlādes vietu, nodrošinājuši tulkus, sociālos darbiniekus, psihologu atbalstu, brīvprātīgos, kas vienkārši palīdz ikvienam, kuram nepieciešama palīdzība. Tas pats notiek ADRA Slovēnija Brežice – Dobova tranzīta punktā.

Neskaitāmi bēgļu stāsti ir aizkustinājuši daudzu cilvēku sirdis, kuri ir pieteikušies kā brīvprātīgie, sākot ar pensionāriem un beidzot ar jauniešiem. Tā Ņūboldas koledža ik svētdienu četros no rīta izbrauc ar grupu brīvprātīgajiem uz Dunkirk bēgļu apmetni Francijā, lai visu dienu pavadītu ar cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība. Sākot ar vienkāršu sarunu un beidzot ar apģērba nodrošināšanu, kā arī palīdzību dokumentu kārtošanā. Tāpat arī Slovēnijā kāds pensionēts vīrs savu brīvo laiku velta, lai palīdzētu bēgļiem un atvieglotu viņu ikdienu. Kopā ar citiem brīvprātīgajiem, viņš strādā maiņās 12 stundas dienā. Vienu nedēļu tā ir nakts maiņa, nākamajā – darbs ir dienas laikā. Viņš stāsta, ka ir dienas, kurās var piedzīvot daudz skaistu brīžu, tomēr tāpat ir reizes, kad šokējošie stāsti atstāj tik lielu iespaidu, ka liekas – to nav iespējams aizmirst vai izdzēst no atmiņas.


Tādus stāstus ir piedzīvojušas neskaitāmas ģimenes no Sīrijas, kas bēgušas, lai glābtu savu dzīvību. Šokējoši ir stāsti par to, kā kādas mātes acu priekšā nogalinātas viņas meitas, kādu jaunu vīrieti turējuši ieslodzījumā kā bedrē kopā ar 40 citiem vīriem, bez jebkādām higiēnas normām, bet ēdienreižu vietā tiem dotas vien divas maizes šķēles dienā. Un tā varētu turpināt un turpināt. Tomēr, tam visam pa vidu ir stāsti, kuros ģimenes ir atradušas patvērumu Vācijā, Zviedrijā un citās valstīs, un sākušas dzīvot ar cerību labākai rītdienai. Ir kāda kopīga lieta ikvienam bēglim, kurš ieradies Eiropā – viņi visi meklē iespēju, kā dzīvot normālu dzīvi.

Vairāk par to, kā ADRA ir iesaistījusies un palīdzējusi bēgļu krīzes situācijā vari redzēt šajā video reportāžā: https://www.youtube.com/watch?v=974-x9oqcrkun šeit: https://www.youtube.com/watch?v=saCOW0CPLqk