ZEMESTRĪCE NEPĀLĀ

Galvenie fakti par zemestrīci

- sestdien, 25.04.2015 plkst 9:11 (LV laiks) - pirmais grūdiens 7,8 balles;
- svētdien, 26.04.2015 plkst.10:09 (LV laiks) - atkārtots satricinājums 6,7 balles;

Statistikas aktualizācija uz 14.04.2015:
- 8154 bojāgājušie, 2428 ievainotie;
- 2,8 cilvēku izvietoti ārpus saviem mājokļiem;
- 130 033 mājas pilnībā nopostītas, 85 856 nopietni bojātas;
- Kopumā zemestrīcēs skarto cilvēku skaits – vairāk kā 8 Mio cilvēku.
Akūta nepieciešamība pēc slimnīcu teltīm (pārpildītas slimnīcas), medicīnas materiāliem. Otrai zemestrīcei 7,3 magnitūdes skarot Nepālu 12.05.2015, postījumi palielinājušies:
- dzīvību zaudējuši vairāk kā 65 cilvēki (daudzi tika laikus evakuēti);
- ievainoto skaits pārsniedz 2000;
- kopumā valstī 26 slimnīcas ir piedzīvojušas nopietnus bojājumus, 900 mazāka mēroga medicīnas centri ir slēgti bojājumu dēļ.

Ziedojumu konts

LV77HABA0551002308686  
Mērķis: Ziedojums Nepālai
Banka: a/s “Swedbank”, HABALV22
Saņēmējs: Nodibinājums „Fonds ADRA/Latvija” 
Reģistrācijas Nr.: 40008018797
Juridiskā adrese: Baznīcas iela 12a, Rīga, LV1010 

Visi līdzekļi tiks pārskaitīti ADRA Nepālas birojam, kurš darbojas jau kopš 1984.gada un būs kopā ar cietušajiem šobrīd un ilgtermiņa atkopšanās projektā.


ADRA darbība (uz 15.05.2015.) :

- Ir piegādāti 2268 brezenta pārvalki trijos skartajos reģionos – Dhading (1278 gab), Kavre (900 gab) un Lalitpur (90 gab);
- Realizēt 06.05.2015 uzsākto 1,5 mēnešu projektu pirmās zemestrīces skartajos reģionos (Dhading un Kavre), palīdzot 1000 (vidēji 6 cilv./mājsaimniecībā) mājsaimniecībām  no visvairāk skartajām kategorijām (zīdaiņi, stāvoklī esošas sievietes, sirmgalvji, cilvēki ar īpašām vajadzībām), projekta kopsumma 352 000 USD:
  • Pārtika: Izsniegt pirmās nepieciešamības pārtikas pakas, kuras nodrošina krīzes kaloriju daudzumu 14 dienu garumā (rīsi, lēcas, eļļa, cukurs, sāls, nūdeles);
  • Mājoklis: divi brezenta gabali 4x6 m lielumā; Darbarīku komplekts (metāla stieple, 30m virve, naglas, cirvis, āmurs, zāģis, mačete, kaplis, lāpsta); divas 10 litr. kannas.
  • Tīrs ūdens: Sadarbībā ar organizāciju GlobalMedic, katrai ģimenei tiks uzstādīta viena ūdens attīrīšanas sistēmu (caurplūde 2.litri minūtē), attīrot ūdeni no kaitīgajiem mikroorganismiem un baktērijām (http://www.rainfresh.ca/bucket_gravity_filters.php)
  • Higiēna: Uz vienu mājsaimniecību 12 ziepju gabali pa 85g; Buklets par kigiēnas normu ievērošanu sadzīvē;
  • Primārā veselības aprūpe: Veselības ministrijai nosakot 15 viskritiskākos punktus, tiks izsniegtas 15 piepūšamās teltis, kuras paredzētas lauku hospitāļu vajadzībām, kamēr tiks atjaunota veselības centru normāla darbība. GlobalMedic speciālisti nodrošinās apmācību piepūšamo telšu lietošanai. 
- Apzināt vajadzības otrās zemestrīces skartajos reģionos.

ADRA palīdzība cietušajiem
ADRA uzsāk projektu ar pārtikas pakām 1000 mājsaimniecībām.
Dayarams ir skolotājs Bungamati ciema sākumskolā. Skolu apmeklē arī 53 bērni ar īpašām vajadzībām, kā arī 22 akli bērni. Zemestrīces laikā bojā gāja 22 no viņa skolas bērniem. Patreiz viņš dzīvo teltīs skolas pagalmā kopā ar vairākiem bērniem, jo skola ir slēgta uz nezināmu laiku. “Dienu un nakti es palieku šeit, kopā ar saviem skolēniem”, viņš saka. “Es mīlu šos skolēnus kā savus paša bērnus!” 


Mahesh (zilā kreklā) and Sampurna (balts ar zilu) ir brāļi. Tie dzīvoja kopā vienā mājā. Zemestrīces laikā Mahesh atradās pagrabā. Sajutis triecienus, viņš metās augšup un viņa acu priekšā sabruka viena no mājas sienām. Par laimi, visi ģimenes locekļi palika dzīvi, lai gan pārbīlī katrs no tiem atradās dažādās mājas istabās.  “Līdz lietus sezonai mēs noteikti nepagūsim atjaunot savu mitekli..Mēs šobrīd visi dzīvojam uz kāda sveša zemes gabala zem nojumes. Mana meita naktīs raud, bet dēlam rādās murgi, kuru iespaidā viņš skaļi kliedz miegā..”

Lielā papildus telts Scheer Memorial Hospital: Pateicoties šai teltij, slimnīca varēs sniegt palīdzību vairāk cilvēkiem, kā arī nodrošināt pagaidu mitekli tiem, kuri gaida palīdzību vai kuriem vēl nav iespēju atgriezties savā mājvietā vai citā patversmē.

Šis ir ADRA biroja darbinieks, šoferis Katmandu birojā. Viņu sauc Dana Dai.

Viņa mājas Dhading reģionā sabruka pilnībā. Visi viņa lopi gāja bojā. Viņš zemestrīcē zaudēja arī savu vectēvu. Visa viņa ģimene uzturas ārā zem kādas plastmasas loksnes, kopā ar citiem 15 kaimiņu māju iemītniekiem.

Tomēr viņš joprojām dodas uz ADRA biroju ik dienu, sakot: "Es esmu vienīgais šoferis, un ja es neieradīšos birojā, kurš vadīs mūsu biroja automašīnu, lai apmeklētu cietušos un sniegtu viņiem palīdzību?"

Mēs, ADRA Nepālas biroja darbinieki, ikviens kaut kādā veidā esam skarti no notikušās zemestrīces, bet mūsu misija ir sniegt palīdzīgu roku zemestrīcē visvairāk skartajiem cilvēkiem.

Zemestrīcē zaudējot pajumti īrētā mājā,  viņas vīrs ir izveidojis telti savai ģimenei. Viņi ir četri, kas uzturās šeit. Pēc zemestrīces viņa lietoja gāzes balonu ēdiena pagatavošanai, bet tas pietika tikai īsam laikam. Tāpēc viņi no šodienas ir izveidojuši pagaidu uguns plīti, lai gatavotu ēdienu. Viņi ir laimīgi, jo tiem ir ēdiens.

Kaimiņu veikala īpašnieks ir izpārdevis visu veikala saturu par pašizmaksu. Lai gan Nepāla ir viena no vismazāk attīstītajām valstīm, ADRA eksperti nepāliešus raksturo kā ļoti domājošus, rūpīgus un izpalīdzīgus. Cilvēki cenšas palīdzēt viens otram šajā grūtajā situācijā.

Šodien jau ir ceturtā nakts, kuru ģimene pavada zem klajas debess.

ADRA cieši sadarbojas ar Sheer Memorial Hospital slimnīcu, kura atrodas Nepālas galvaspilsētas Katmandu austrumu daļā. Slimnīcā ir 130 vietas, bet šajās dienās slimnīca ir pārpildīta, uzņemot pat vairāk kā 200 cietušos. Vajadzības kļūst arvien spiedošākas, medikamentu un pirmās palīdzības preču krājumi izsīkst un steidzami nepieciešami jauni humanitāro sūtījumu pievedumi. 
ADRA telts un brezenta materiāli Dubajā, iekraušanas procesā uz galamērķi Katmandu, Nepāla.